Site icon Insiderblog.hu

Döbbenetes új startup pályázatok – a tanácsadó szemével

Havasi András szakértő írása a közvetlenül brüsszeli pályázatokról startupoknak. Az első kiírások október-novemberre várhatók.

Privát K+F cégeken keresztül számos, Európai Uniós támogatásból finanszírozott fejlesztésben vettem részt mérnökként, projekt koordinátorként vagy menedzserként. Ezeken belül is viszonylag sok fejlesztést a 7. kutatási keretprogram ‘Research for the Benefit of SMEs’ kiírásának köszönhetően hajtottunk végre, amely kiírás európai kis- és középvállalkozásokból (kkv) álló konzorciumoknak nyújt támogatást K+F tevékenységekhez és prototípusok fejlesztéséhez.

Kiváló lehetőségként ez a kiírás az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségre tett szert egész Európában, Magyarországon azonban kevésbé. Még mindig elég kevesen ismerik, s még kevesebben pályáznak. A legfrissebb statisztikák1 szerint 2007-től 2013 év közepéig a fent említett kiírásban támogatott projektekben összesen 4417 kkv részvétel volt, amelyből csupán 86 magyar (1,9%). Ezeknek pedig jelentős része egy tapasztalattal rendelkező körhöz köthető.

S hogy miért ez az alacsony aktivitás? Fogalmam sincs. Talán a tájékozatlanság, a félsz és a tapasztalatlanság eredménye. Viszont általános észrevételem az, hogy akárhányszor említem Magyarországon az „EU-s K+F pályázatokat”, mindenkinek az NFÜ (Nemzeti Fejlesztési Ügynökség), a NIH (Nemzeti Innovációs Hivatal) vagy a MAG (Magyar Gazdaságfejlesztési Központ) ugrik be, de nagyon keveseknek Brüsszel és a REA (Research Executive Agency).

Mindig is sajnálatosnak tartottam ezt az alacsony részvételt a magyar kkv-k körében, amin jó és érdemes lenne változtatni. Már csak azért is, mert az EU a következő 7 évben a Horizont 2020 keretében még nagyobb hangsúlyt fektet a kkv-kra és az innovációra. Azonban kicsit más formában, mint eddig.

A ‘Research for the Benefit of SMEs’ kiírás, mint olyan megszűnik. Lesz viszont helyette egy úgynevezett ‘SME instrument’, ami még több kkv-nak nyújthat lehetőséget, beleértve a startupokat is. Ez egy 3 lépcsős támogatási rendszer, amelynek célja – nagyon leegyszerűsítve – a kkv-k innovációinak piacra vitele. A hivatalos magyar fordítás szerint: „Az innováció minden típusának előmozdítása az innovatív KKV-k valamennyi típusa számára. Cél a nagy kockázatú kutatás és innováció kezdeti szakaszaiban fennálló finanszírozási rés áthidalása és ezáltal a az áttörést jelentő innováció és kutatási eredmények gyakorlatba való átültetése és kereskedelmi bevezetése.”

Az 1. lépcsőben egy 50e €-s támogatás igényelhető olyan alaptevékenységekre, mint szabadalomkutatás, partnerkeresés, üzleti terv és marketing stratégia teljes kidolgozása. A cél az innovációs ötlet megvalósíthatóságának és megtérülésének igazolása.

A 2. lépcső az 1. eredményeire épül, és ez már egy nagyobb lélegzetvételű innovációs projekt. A maximális támogatás összege 2,5m €, ami a piacközeli tevékenységek (úgy, mint prototípus építés és tesztelés, átfogó piaci analízis készítése, nemzetközi piacravitel támogatása és egyéb kapcsolódó tevékenységek) mellett korlátozottan K+F-re is fordítható.

A 3. lépcső pedig egyfajta kiválósági tanúsítványt nyújt, amely nem jár együtt pénzbeli támogatással, de a piaci bevezetésnél számos előnyt hozhat.

 

Habár a végleges részvételi feltételek még nem jelentek meg, az már tisztán körvonalazódni látszik, hogy az elmúlt években finanszírozott alkalmazott kutatási projektek eredményeinek katasztrófálisan alacsony hasznosítási szintjét látva az EU a nagyobb hasznosítási eredményekkel kecsegtető innovatív ötletek felé is fordul, megnövelve ezáltal a potenciális pályázók számát, beleértve a hazai startupokat és innovatív vállalkozásokat is.

Úgyhogy készüljön a magyar startup közösség, mert van keresnivalónk a H2020-ban!

 

A végleges pályázati felhívás és útmutató közzététele november-decemberben várható.

Megosztás
Exit mobile version