Site icon Insiderblog.hu

Pioneers Festival és a magyarok

Jó sokan voltunk kint és ez nagyon jó. Jó sok újságíró itthonról ez még jobb. Egy csomó magyar startup bejutott és ott volt, hogy a legjobbak közé kerüljön ez is nagyon jó, de mégis…

Nem tudunk sztorizni. Még inkább nem tudunk angolul sztorizni. És leginkább nem tudunk úgy sztorizni, hogy érzelmileg előadott dolgaink is alátámasszák a mondanivalónkat.

A Roasted! mezőnyben Marvin Liao – 500 Startups, Jason Ball – Qualcomm Ventures és Gil Dibner – DFJ Esprit is erről osztották az észt, teljesen jogosan. Sajnos talán a legnagyobb lehúzást most a magyar Shoka.me kapta, aki a másrészről már egyszer eljutott a Startup Pirates döntősei közé, tehát tud valamit. Csak most valahogy mégsem…


Ellenben – hogy jót is mondjak – a Pioneers Challenge döntőjébe bejutott csapatok (BRCK, Tag&Find, Robo, Crate, Mimi, Owlin, Oradian, Optoforce) közül az Optoforce szerintem nagyon jó volt ott inkább az eddigi traction-ok és ráfordított idő aránya buktatta el a dolgot.

Pedig külföldi és tanító szándékú jó példák most is jelen voltak többek között Steli Efti  (close.io) master-hustler pitch bravúrja, Neil Patel growth hacking előadása vagy Philipp Moehring AngelList hackelési tanácsai.

Steli Efti
Neil Patel

 

Persze a sztorizást és a jó networking képességet nem helyettesíti az sem, hogy az embernek van egy kiállító standja, ami mögött ott ácsorog.

A kint kiállító magyar csapatoknak gratula:  Brewie , Colibrilabs, Codie , DZZOMLiber8 Technology, NowTech, Aero Glass ,  Cubilog,  Optoforce ,  Smartdrive , Dophio / projectsignall , Smartmobilevision +egy fél napra még az 5Litres is behackelte magát egy épp szabad helyre.
Közülük azonban csak párat lehetett igazán „észrevenni”, illetve látni hogy aktivizálják magukat pl. Colibrilabs, Brewie, Liber8, Aero Glass, Smartmobilevision.

Mi lehet az oka? Nincsenek jó mentorok vagy jól eladható történetek? Vagy fogjuk arra, hogy még mindig nem tudunk angolul?

Kitalálhatunk egy csomó hülye indokot, de a legnagyobb háttér probléma nem itt van…

Nincs időnk. Nincs annyi időnk, mint egy tőlünk nyugatabbra lévő csapatnak. Nincs idő elkészíteni normálisan a prezentációt, nincs idő száz alkalommal elgyakorolni az előadást és nincs lehetőség felkérni egy standup humoristát, hogy kisegítsen minket, ha esetleg humort szeretnénk belecsempészni az előadásunkba.

Több száz startupperrel és kkv vállalkozóval beszélgetve ennek legfőbb tényezője  financiális és gazdaság kulturális okokra vezethető vissza.

  1. Financiális ok – ha nem kap a startup elég pénzt a befektetőtől – vagy azok nagyon kifelejtik/lenyomják az alapítói fizetéseket – akkor mellette kénytelen vállalni kisebb/nagyobb megbízásokat, amiből a napi kifli kijön a csapatnak.
    A másik ha nem kapja meg azt időben (szerződéskötés) 1-2 hét helyett 3-8 hónap, akkor nem csak dolgozni kell mellette, hanem a pénzkeresés mellett kicsikart időt is elveszi a befektető a rengeteg plusz riporttal, Excellel és beszámolóval.
  1. Gazdaság kulturális – Hihetetlen bürokratikusak, hosszadalmasak és egyáltalán nem segítőkészek az itthon a vállalkozások szempontjából L a háttérintézmények. Az optimalizálható és egyszerűsíthető munkákat bonyolítunk meg újra és újra. És miközben pedig órákat töltünk pályázati anyagok leadásával; banki-, cégbírósági- vagy postai sorbaállással; vagy egy banki vagy kormányzati ügyintézésekhez szükséges papírok összeszedésével; vagy akár egy új bankszámlanyitással, addig újra és újra értékes időt veszítünk a saját és startupunk életéből.

Megoldás javaslatként én leginkább azt látnám, hogy minimum annyi tőkét adni egy –egy csapatnak és olyan alacsony százalékokkal mint a szomszédos országokban. Illetve jó lenne ha a befektető(k) előre átláthatóvá tennék az szerződési feltételeket és fel tudnák gyorsítani a folyósítási folyamatot 1-2 hétre a 3-8 hónap helyett.

A bürokrácia lejjebb szorítása pedig egyértelműen állami feladat lenne. Szívesen tartanék egy Hackathont a kormányzati döntéshozó berkeken belül, hátha ott is indulna egy bürokrácia-vissza-szorító „startup”, amit egyből tesztelhetne itt a közösség.

Lássuk be, hogy a  jelenleg a jó startupoknak szinte semmibe nem kerül 1-1 utazás, amivel kimennek egy osztrák vagy berlini megmérettetésre, ahol ha tényleg jók el is veszíthetjük őket, mert a „kintiek” már segítenek nekik a cégbejegyzésben, kormányzati vissza nem térítendő támogatásokhoz és tőkebefektetésekhez jutni.

(Müller Tamás, Bécsből jelentette)

 

Megosztás
Exit mobile version