Site icon Insiderblog.hu

A felelős befektető! – új modell jön!

Izgalmas hetem volt: szervezem az új J2-es tőketársaságoknak a castingokat, illetve a héten vagy tucatnyi új projektet hallgattam meg. Durva, de a legizgalmasabb kettő az ún. „responsibility investment” kategóriából jött – erről előtte egy kukkot sem hallottam… vauv mi ez??

NÉMET ÉS OSZTRÁK BEFEKTETŐK A TÁRSADALOMÉRT

Már akkor gyanús volt, hogy létezhet valamilyen más típusú projekt vagy startup szemlélet, amikor Benkő Willy (vagy hivatalosan Vilmos) több CSR gyanús startup ötletet küldött hozzám. Ezt akkor Vilmos társadalmi nyitottságának tulajdonítottam… (ezt érdemes elolvasni:  „klikk ide plz”) Aztán a héten elküldött hozzám két aktivistát, mondván „Csaba, beszélj velük, ez klassz ügy!”..  És ők egy újszerű, de furcsa esemény érkeztéről számoltak be. Februárban ugyanis lesz Pesten egy startup esemény, amely az ún. „responsibility investment”-ről szól. Nem értettem, hogy mi is ez? Nos a két lány lelkesen elmesélte, hogy vannak olyan befektetők, akik nem az extra profitért, hanem a társadalmi hasznosságért és perspektiváért fektetnek be. Olyasmi ez, mint a befektetők CSR-ja. És ennek állítólag a németek és az osztrákok körében nagy hagyománya van. (Talán Svájcban is?) És most ezt akarják a magyaroknak is megmutatni, hátha…

HAZÁNKBA JÖN AZ IMPACT INVESTMENT!

Aztán meséltek egy Nikolas Hütter nevű német úrról, aki a TONIIC befektetői hálózatot vezeti, akik ilyen befektetéseket keresnek. Sőt még a befektetési döntéseiknél az ilyen befektetők azt is figyelembe veszik, hogy maga a befektetés etikus-e és társadalmilag „vállalható”-e. Ezt olyannyira komolyan veszik tőlünk nyugatabbra, hogy a „dowjones sustainsability index” mellett létezik egy ún. „Impact Investment” befektetési kategória, amely befektetőit már SRI betűszóval rövidítik. Azaz „social responsible investor” – hát ez fölöttébb szép dolog! Ilyet itthon még eddig sajnos nem láttam! De itthon ez miért nincs?

A Toniic csapat! Hajrá!!!

 

A MAGYAR MIKRO-VÁLASZ A „KÖZÉPKORBÓL”

Aztán pár nap múlva választ kaptam a kérdésre! Befutott egy régi kedves médiás barátom, aki lassan egy hónapja próbált egyeztetni időpontot velem. Karácsony, újév minden közbe jött. Aztán leültünk és nagy nehezen nekikezdett a mondanivalójának: ötölt hatolt, látszott csak nem meri elmondani… Majd nagy nehezen kinyögte, hogy igazából a felesége és ő 2 éve egy mély-szegénységben élő cigánycsaládot patronálnak. Először pénzt adtak nekik, de rájöttek, hogy ez nem vezet semmire. Aztán vettek nekik állatokat és „elvárták” tőlük, hogy az állatok hozadékát (pl. tojás, hús) eladják a fogyasztásuk felett. Sőt pesti barátaik és ők is elkezdtek tőlük élelmiszert vásárolni. A roma család egzisztenciálisan lábra állt és addig míg korábban mínusz fokokban nem volt tüzelőjük, most már sikerült gondolkozni a jövőjükről. Közösen kitalálták, hogy elmennek és földművelést tanulnak más gazdáktól. Most éppen ide készülnek. És azon gondolkoznak, hogy ennek van-e köze a startup világhoz? Ezt miként lehetne terjeszteni?

 

A barátom ilyesmikről faggatott – hát furcsa időutazásnak tűnt. Higtech projekteket keresek nap mint nap, például kvantumtechnológiától a biotechig  és akkor jön valaki egy seed ötlettel, amely igazából az önfenntartás, a szegénység, és valahol a középkori társadalmi problémák körül mozog a modellje. És a barátom arról mesélt, hogy ez ma a vidéki Magyarországon mennyire fontos kérdés…

 

MIKRO-ÜGYEK, SEED KIHÍVÁS

Csodálattal hallgattam, hiszen ez igazából a pár napja meghallgatott SRI befektetőre egy mikro-példa volt itthonról. Valaki, aki mikro-befektetőként hitt abban, hogy a talpra állásra is érdemes mini-tőkét befektetni. Egy igazi jövőbeli seed-befektető, aki ha modelljét jól adaptálja akár képes egy mikroközösséget, majd egy falut vagy akár egy járást is talpra állítani. Ez pedig nem más, mint maga a Ries-féle LEAN modell! Igen, ezt javasoltam a barátomnak, hogy olvassa el a LEAN-modellt és gondolkozzon el rajta. Majd arra kértem, hogy vizsgáljuk meg a modellje kicsiben folytatható-e és lehet-e belőle mini-mozgalom. Amolyan „responsibilty investment” kezdeményezés – mert hiszek benne, hogy akár itthon is lehet ilyesmire mini-befektetőket találni. Ugye?

Jól gondolom? Izgalmas kihívás lehetne itthon is? Írjatok, ha más is nyitott ilyesmire, szívesen összekötöm őket.

(Fotók ismét a vintage gyűjteményemből. Címlapon Helmut Newton klasszik-fotója látható.)

 

Megosztás
Exit mobile version