Site icon Insiderblog.hu

USA tour 4– állami „bridge” épül!

Nos Szilícium völgyi kint létem alatt meghívtak a Magyar Innovációs Napra, ahol külföldi befektetőknek, sajtónak és érdeklődőknek mutatták be a magyar tudást és mellesleg beszéltek startup-okról is. A küldöttséget Cséfalvay Zoltán, NGM államtitkár vezette, aki most a hazai startup-ügyek „hivatalos” témavezetőjének tűnik. Ő bejelentette, hogy magyar „bridge” épül a Szilícium völgy felé! Éljen!

MILYEN MAGYAR BRIDGE LESZ?

No persze ez a „bridge” csak jelképes és a kormányzat tervei szerint amolyan hazai cégek accelerációját segítő kezdeményezés vagy bázis lenne. (Íme egy cikk róla a HAZAI sajtóban). A küldöttségben résztvevő Korányi László, a Nemzeti Innovációs Hivatal mb. elnöke elmondta azt is, hogy New Yorkban már létezik egy olyan TÉT-attasé, akit szeretnének közelebb hozni a Szilícium völgyben és aki állítólag ért is a startup-os kérdésekhez. Nevet nem hallottunk, így nem is tudtuk megítélni, hogy valóban ismerjük-e az érintett követünket. Plusz egyelőre azt sem értettem, hogy ez az átcsoportosítás mitől mozdítaná elő a hazai startup-ok nemzetközi támogatását? – de persze várjuk ki a végét.

No kalandozzunk vissza az igenis pozitív töltetű bejelentésre. És azért külön gratulálok, hogy  a kormányzat (vagy legalábbis az NGM) felismerte, hogy kint, a Szilícium völgyben, magyarként bázist kell építenünk. Ez nagyon örvendetes dolog! Sőt örülök, hogy személyesen engem is meghívtak a bejelentésre, amikor megtudták, hogy éppen kint voltam.

 

KONSTRUKTÍV JAVASLATAINK A BRIDGE KAPCSÁN AZ NGM ÉS  A NIH FELÉ

Kérem, az illetékeseket, hogy a következő közösségi tanácsokat hallgassák meg a Szilícium völgyi „bridge” építése kapcsán. Ezeket most saját véleményként írom, de kérem a startup közösség tagjait és a blog olvasóit, hogy ha érdekli őket a kérdés, csatlakozzanak hozzám ötleteikkel:

 

„A” JAVASLAT / KELET EURÓPAI PÉLDA HELYETT MAGYART KÖVESSÜNK

 

A US-MAC egyik bérlője…

Úgy hallottuk (lásd „bennfentes” infoként), hogy a kint járt küldöttség az új magyar bázis kapcsán tárgyalásokat folytatott több inkubátorházzal és accelerátorral. Főleg olyanokkal, ahol már a környező országok régóta (és tudomásom szerint sikertelenül) jelen vannak. Ezeket a helyeket én is jól ismerem és itt azt javaslom a döntéshozóknak, hogy a döntésük előtt beszélgessenek el a cseh, a lengyel  és akár az osztrák startup-okkal. Mert én beszélgettem már többükkel és sajnos a felkeresett accelerációs helyek közül némelyiket igencsak

… és a másik bérlője. (plusz van még ilyen kettő)

sikertelennek tartják. Szerintem nekünk az eleve sikeres startup közöségi helyekre kellene betelepülnünk és itt esetleg olyanok is szóba jöhetnének, ahol eleve a környező országok még nem képviseltetik magukat… Azaz egyből unikumként tudnák belépni abba az ecoszisztémába. Itt ugyanis attól félek, hogy ha csak a kelet-európai példát követjük, akkor esetleg éppen a nem sikeres próbálkozásokat adaptáljuk. — JAVASLOM: a startup közöségben sikeres modellek átvételét és ne a környező országok (esetleg rossz) példáját kövessük. Ehhez javaslom meghallgatni a közösség kelet európában és nemzetközi fórumokon járó tagjait. 

Mi is jártunk a küldöttség által felkeresett US-MAC-ben és elég siralmas irodai állapotokat láttunk… ilyen egy startup fakkja. Itt dolgozik.

 

 

 

„B” JAVASLAT / „ENTREPREURSHIP” TUDÁS ÁTADÁSA

Már a Gazella program megalkotásánál is – felkért opponatőrként – többször elmondtam az NGM illetékeseinek, hogy a startup kérdések támogatásánál az állam kiemelt feladatának kellene lennie annak, hogy kinti tudást importáljon a hazai startup-ok részére. Legalábbis a startup alapítóknak erre lenne most a legnagyobb szükségük. És inkább ezt az új tudást adja át a számukra egy ilyen új program. Ne csupán pénzzel fújja fel a startup-okat (mert így csak szétpukkadnak) például a Gazella pályázatban (ahol van szint, ahol 80 milliót kap a „szerencsés” startup – de mire is neki annyi pénz, nemzetközi tudás nélkül?)

Az amerikai startup-ok még az ebédnél is mentoringot kaptak. Lásd az előző postban leírtam, hogy miként tanulnak mindenhol. Nekünk is ilyen tudás átadó programok kellenének…

Most eleve úgy hallottam, hogy olyan tréning ötlete is felmerült  az előkészítő tárgyalások során, amely révén a hazai kockázati tőkéseket (Jeremie tőkealapok munkatársait és nem startup-okat) oktatnák a kinti trendekre és tudásra. Ezt viszont egyáltalán nem értem, sőt piactorzítónak érzem, hiszen a Jeremie tőkealapot működtetők jelentős hányadú alapkezelési díjat kapnak (ebből némelyikük a nyilvános mérleg alapján minimális profitot is termel). Tehát ezzel olyan szereplőket támogat az állam, akik eleve ki tudnák fizetni az ezzel kapcsolatos költségeket (lásd anno ilyen hazai befektetőkről már pozitív példaként írtunk). Szerintem ezt a programot inkább a startup-ok részére kellene biztosítani  — JAVASLOM: kérdezzenek meg minket startup-okat is, hogy milyen tudást szeretnénk megkapni onnan?  És nekünk is adjanak ebből a kinti tudásból valamit… Szerintem erre több hasznos ötletünk is lenne.

 

„C” JAVASLAT / A KINTI BÁZIS ÉPÍTÉSÉNEK A MÓDJA

A bázis építés kapcsán elgondolkoznék azon, hogy egy innovációs hátterű és nem startup ecosystem-ban működő képviselő révén lesz-e valódi piaci ereje egy új bázisnak. Annál is inkább, amiket a 2-3. Részben leírtam. Nevezetesen, hogy az amerikai befektetők eleve nem magyar projekteket várnak, hanem az amerikai piacra szocializált és jól felépített startup-okkal állnak csak szóba. Ha ilyeneket itthonról nem tudunk kitanítani és kinevelni, akkor hiába minden kinti bázisépítés, hiszen eleve nevetségessé tesszük magunkat a kintiek szemében. Hiszen ha a bázis nem tud semelyik potenciális startup-nak segíteni, akkor minek létezik valójában? —- JAVASLATOM: érdemes lenne a tudástranszfer igényt felmérni itthon, megfelelő sikersztorikat kielemzni (pl. Climate-KIC miként csinálja az EU-ban?), majd ezután időt és energiát (és talán pénzt is…) allokálni egy igazán erős magyar startup-verseny istálló kialakítására, akiket ott versenybe tudnánk küldeni. Őket akár több Jeremies tőkealap is benevezhetné, vagy akár picilag többen is összedobhatnák rá a pénzt. És ha ez a piaci háttér, felkészültség, igény megvan, akkor megépíteni a bázist, ennek a támogatására… Ez az ötlet.

——-

Mi a véleményetek? Aki szívesen benne van egy ilyen létrehozásában és van beleadni való ereje, tudása, lelkesedése az szóljon légy szíves vagy írja meg nekem a véleményét, javaslatát: info@suu.hu – továbbítom az illetékeseknek.

 

 

Ja és ezek történtek a Szilícium völgyben!

FOLYTATÁS MOST NEM JÖN. ENNYIT ÍRTAM MEG A REPCSIN ÉJSZAKA. MEGYEK PÁR ÓRÁT SZUNDIKÁLNI, AMÍG LESZÁLLUNK. VISZLÁT SZILÍCIUM VÖLGY!

 

Megosztás
Exit mobile version