Blogzine

Felpörgetett IT fejlesztések

A rohamtempóban átalakuló piaci környezet növekvő igényt támaszt a gyorsan bevezethető és egyszerűen használható üzleti megoldások iránt. A vállalatok agilitásának hatékonyságát azonban megnehezíti az ICT piacot jellemző erőforráshiány, amelynek mértéke Magyarországon jelenleg több mint 13.000 fő. 

Szűkülő fejlesztői kapacitás

A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség és az NFM megbízásából készült, a hazai informatikus- és IT-mérnökképzés helyzetét vizsgáló tanulmány szerint az elmúlt években a jelentősen átstrukturálódott ICT szektor 122.000 főt alkalmaz, illetve további 45.000 fő dolgozik az ágazaton kívül informatikai munkakörökben. A szektor a nemzetgazdasági foglalkoztatás 4,1 százalékát, a versenyszféra 6,2 százalékát adja, és ezen belül a Shared Service Centerek (SCC), illetve a nemzetközi fejlesztőközpontok jelenleg több mint 36.000 munkavállalót foglalkoztatnak.

Ezek a dinamikusan fejlődő alszegmensek, valamint a startup vállalatok az informatikus munkaerőre koncentrált és nagy volumenű keresletet jelentenek. A szervezetek munkaerő-igénye visszafogott forgatókönyv szerint is 13.000 fő felett van középtávon, 3000 állás pedig azonnal betölthető. A jelenlegi szereplők és az új belépők 22.000 új munkahelyet, betöltött informatikai állást tudnak létrehozni a szakemberkínálat mennyiségének és minőségének emelése esetén. A bővítési tervek megvalósítása következtében, illetve az új piaci szereplők igényei miatt a tanulmány előrejelzése szerint a jövőben is folytatódik a szűkös fejlesztői erőforrások elszívása.

Új irány az alkalmazásfejlesztésben

A szoftverfejlesztések gyors megvalósításához és az egyedi üzleti igények kielégítéséhez az Oriana a piacon egyedülálló üzleti és technológia modellt kínál, amely a programozói erőforrás hiányára is választ ad.

„Most még szélesebb körben nyitottuk meg a fejlesztői eszköztárunkat és ezzel az alkalmazásszállításba bevontuk a nem feltétlenül technológiai képzettségű szakértőket és az üzleti döntéshozókat is. Az Effector Platform 5 technológiája lehetővé teszi, hogy a tanácsadók is fejlesszenek szoftverkomponenseket. Ezzel egy teljesen új irányt jelöltünk ki a szoftverfejlesztésben, hiszen a know-how eszközszintre került, ezáltal partnereink is kihasználhatják azokat a technológiai előnyöket, amelyekkel gyors és dinamikusan növekvő üzleti eredményeket érhetnek el. A megújult platformmal olyan megoldást kínálunk, amely támogatja az üzleti affinitás növelését a fejlesztői kapacitás csökkentése mellett. Technológiánkkal másfél hónap alatt tudunk kiképezni új munkatársakat magunk vagy partnereink számára, akik azonnal bevethetők az egyedi üzleti alkalmazások megvalósításában”ismertette az Effector technológia üzleti előnyeit Basa Richárd, az Oriana operatív igazgatója.

Effector Platform 5 és Effector Studio: agilis felhasználókra tervezve

A korszerű felhasználói élmény támogatásához az Effector 5-ös verziójában új technológiai alapra került át a megjelenítő felület, ami jobban átlátható és logikusabb felhasználói felületet eredményezett. Az így elérhető ergonomikus funkciók készen rendelkezésre állnak, ezzel is csökkentve a fejlesztési igényt. Az egyes komponenseket ugyanakkor a felhasználók testre szabhatják, továbbá személyes lekérdezéseket, gyorsriportokat tudnak végezni, ami elősegíti az üzleti igényekre való gyors reagálást.

Az ún. mini BI (business intelligence) funkcionalitás az Excel kezelésben is megjelenik. Mérettől függetlenül szinte minden vállalatra jellemző, hogy az üzleti adatok és üzleti logika tárolására még mindig nagyon nagy részben az ismert és elterjedt Excel táblázatkezelőt használja. Az adatvagyon megbízható kezelésében ez azonban óriási kihívást jelent, ezért a megújult Effector lehetővé teszi az Excel állományok egyszerű betöltését az alkalmazásba. Az így létrejött adathalmazokból alkalmazások építhetők fel, és a korábban csak Excelben elérhető információhoz a weben is hozzá lehet férni. Az Effector Platform Excel like felhasználói felületet is tartalmaz, amelynek segítségével az adatbázisból a megszokott Excel funkciókat és megjelenítést használva a felhasználók gyorsan elvégezhetik a számításokat és elemzéseket.

A fejlesztői erőforrások kiváltásában és gyors alkalmazásfejlesztésben az Effector Platform fejlesztőeszköze, az Effector Studio meghatározó jelentőségű. A felületen az alkalmazások összeállításának 30-40 százaléka elvégezhető, amit grafikus megjelenítés és automata kódgenerálás támogat, így használatával lényegesen leegyszerűsödik a tervezés és fejlesztés. Az Effector Studio megújult folyamatszerkesztőjében például a munkafolyamatok drag&drop támogatással hozhatóak létre, miközben a hozzájuk tartozó XML állományok a háttérben automatikusan készülnek el. A megrajzolt folyamatábrák egyértelműen jelzik a felhasználók számára az egyes folyamatok állapotát és az azokkal kapcsolatos tennivalókat. A felületen létrejött folyamatok pedig bekerülnek az Effector alapon készített alkalmazásokba, azonnal használhatóak, és a tesztelő felületen a valós működési logika azonnal kipróbálható.

Megosztás