Blogzine

Megújuló üdítősdoboz

Cukornád felhasználásával 82%-ra nő a megújuló alapanyag aránya az italoskartonokban

A csomagolóanyag iparágban elsőként használ növényi alapanyagból készült műanyagot italos kartondobozai gyártásához a Tetra Pak. A világ vezető élelmiszeripari feldolgozó és csomagolási megoldásokat gyártó vállalata bejelentette, hogy mostantól a brazil piacra gyártott összes terméke előállításához növényi alapú, cukornádból készült polietilént alkalmaz. Az innováció eredményeként az egy 1000 milliliteres Tetra Brik Aseptic Edge italosdoboz megújuló alapanyag hányada – a kartonpapírral együtt – 82%-ra nő.

A Tetra Pak még februárban, a Coca-Cola brazil leányvállalatának gyümölcslé csomagolásához fejlesztette ki az új, növényi alapú műanyag felhasználásával készített italos kartondobozt. A csomagolóanyag kedvező fogadtatását követően a vállalat mintegy 150 brazil ügyfelének tette elérhetővé az új italos kartondobozokat, amelyből évente mintegy 13 milliárd darabot értékesít az országban.

02

Doboz anatómia

A Tetra Pak által gyártott italos kartondobozokhat különböző rétegből épülnek fel. Kívülről egy vékony műanyag réteg védi a külső hatásoktól a doboz nyomdai felületét alkotó és a doboznak tartást biztosító karton réteget. A karton réteg belső oldalához egy újabb, vékony műanyag réteg ragasztja oda az alumínium réteget. Ezt egy újabb műanyag réteg követi, a dobozban legbelül pedig még egy, kicsit vastagabb műanyagréteg tartja meg a folyadékot. A kartondobozok anyagának 70-75%-a papír, 21%-a műanyag, azaz polietilén,

A kartondobozok gyártásához használt növényi alapú műanyag alacsony sűrűségű polietilén (LDPE), amely ugyanolyan fizikai tulajdonságokkal rendelkezik, mint a hagyományos polietilén (PE). A két anyag közötti különbség az, hogy míg utóbbi alapanyaga a kőolaj, addig a növényi alapú műanyagot cukornádból nyert etanolból, vagyis megújuló alapanyagból készítik. Az ügyfelek töltőgépein semmilyen módosítás nem szükséges az új csomagolóanyag használatához.

Az iparágban a Tetra Pak büszkélkedhet elsőként azzal, hogy az italos kartondobozok gyártásához növényi alapú műanyagot használ. Úgy hisszük, hogy a csomagolásainkhoz használt megújuló erőforrások arányának növelése az egyik leghatékonyabb módja a fenntarthatóság biztosításának és az egyre korlátozottabban rendelkezésre álló fosszilis alapanyagok kiváltásának” – mondta Molnár Zita, a Tetra Pak Hungária Zrt. kommunikációs igazgatója. „Ezzel az innovációval nagy lépést tettünk egyik legfontosabb környezetvédelmi célkitűzésünk, a 100%-ban megújuló alapanyagból készülő italoskarton felé” – tette hozzá.

A Tetra Pak volt az első folyékony élelmiszercsomagolási megoldásokat gyártó vállalat a világon, amely növényi alapú műanyagot használt termékei előállításához. Együttműködve Brazília vezető biokémiai vállalatával, a Braskem-mel, a Tetra Pak 2011-ben fejlesztette ki az italos kartondobozok csavarzárainak növényi alapú HDPE, azaz magas sűrűségű polietilén változatát, mely 2013 óta érhető el világszerte.

 

Megosztás