Blogzine

Komposztáló robot lett a Planet Bootcamp legjobbja

Papírhulladékból magbonbon, kompozitból felni, közösségi csomagszállítás és egy szerethető robot, amely kukacok és szagok nélkül oldja meg otthonunkban a komposztálást. Többek között ezeket a megoldásokat hozták a körforgásos gazdaság és piacvezető nagyvállalatok kihívásaira a Planet Bootcamp startupjai.

A Kék Bolygó Alapítvány és a Design Terminal már második alkalommal fogott össze, hogy lépéseket tegyen az élhetőbb bolygóért. Aktuális kezdeményezésük, a Planet Bootcamp a körforgásos gazdaság kihívásaira kereste a legfrappánsabb, piacképes, innovatív válaszokat. Induló vállalkozásként már csak azért is érdemes volt jelentkezni a versenyre, mert olyan nagyvállalatok csatlakoztak az eseményhez, mint a BMW, a MOL Magyarország, a Nestlé Hungária, a Vajda Papír és az ALTEO Energiaszolgáltató.

A bootcampen kilenc startup vett részt, a fejlesztéseik workshopokon, mentorok segítségével végzett tökéletesítése mellett a legnagyobb értéket számukra az adta, hogy közvetlenül a nagyvállalati képviselőkkel tudtak egyeztetni megoldásaikról. A bootcamp egyik legfőbb célja ugyanis az volt, hogy a startupok és a nagyvállalatok egymás iránti nyitottságát segítse elő, bebizonyítsa, hogy eltérő méretű és kultúrájú szervezetek is tudnak közös célról, együtt gondolkodni.

 

A Cleango megoldása a nagyvárosi autómosásra hoz időtakarékosabb és környezetkímélőbb megoldást, a Compocity robotfejlesztése a beltéri komposztálást teszi hatékonnyá és szórakoztatóvá. A Kling Technology kompozit technológiával állít elő könnyű felniket, míg a Seed Bonbon Handmade Kft. papírhulladék újrahasznosításával készít ültethető reklámajándékokat. A Smart CapacitSystem a fogyasztóknak és a beszállítóknak segítene abban, hogy egyensúlyba hozzák az energiafogyasztásukat és -termelésüket. A tOURmix közösségi, környezetkímélő csomagszállítási megoldást fejleszt. Az Ugrinpack-Erdősi Kft. komposztálható, növényi alapanyagból készült csomagolóanyagokat állít elő. A Vilhemp is hasonló megoldással foglalkozik: természetes összetevőket tartalmazó, saját fejlesztésű alapanyagból gyártanak termékeket. A Violinda Design papírhulladék segítségével készíti el tartós minőségben táskáit, pénztárcáit.

A programot záró, november 18-i Demo Day-en Sódar Gabriella, a Kék Bolygó Alapítvány fenntarthatósági innovációs vezetője, Jónás László, a Design Terminal szakmai vezetője és Tatár Csilla szerkesztő, műsorvezető értékelte a startupok bemutatóit. A zsűri döntése alapján a bootcamp legjobb csapata a Compocity lett, a hatékony három nap legnagyobb hozadéka azonban kétségtelenül az a számtalan beszélgetés, ami érdemi lépéseket, együttműködéseket indíthat el a körforgásos gazdaságot illetően induló vállalkozások és nagyvállalatok között.

 

Megosztás